Naukowcy przy współpracy z producentami urządzeń, opracowali pierwszy na świecie autonomiczny robot, który może być używany bezpośrednio przy karmieniu w fermach norek.
Uniwersytet w Aarhus ma długą tradycję współpracy z przemysłem – szczególnie w sektorze rolniczym. Przykładem tego jest rozwój robota karmiącego norki FIX-Robo.
W imieniu producenta karmiarek, firma Conpleks Innovation skontaktowała się z Uniwersytetem Aarhus i Uniwersytetem Południowej Danii, aby uzyskać niezbędną pomoc i wiedzę w opracowaniu pierwszego na świecie autonomicznego robota, który zostanie zintegrowany z maszynami podającymi karmę. Robot porusza się w obrębie fermy norek i umieszcza karmę na wierzchu pojedynczych klatek, przejmując w ten sposób znaczną część monotonnego zadania, jakim jest codzienne karmienie wykonywane przez hodowców norek lub ich pracowników.
Conpleks Innovation zajmuje się przede wszystkim rozwojem robotów mobilnych. Kilku doktorantów pod nadzorem profesorów z Wydziału Inżynierii zostało oddelegowanych do współpracy z firmą.
Naukowcy pomogli rozwinąć części nawigacyjne, lokalizacyjne oraz sterujące. Farmy hodowlane nie są identyczne, a to oznacza, że robot musi potrafić dostosowywać się do lokalnych warunków. Ponadto dużym wyzwaniem było, aby robot kompensował wszystkie ruchy maszyn podających.
Z punktu widzenia inżyniera było to interesujące doświadczenie, mówi asystent ds. badań z Wydziału Inżynierii Uniwersytetu w Aarhus.
Kiedy maszyną do karmienia steruje człowiek, może na bieżąco kompensować np. luzy – jednak w przypadku w pełni automatycznego robota, wymaga to dużej autoregulacji.
Dyrektor zarządzający Conpleks Innovation, jest bardzo zadowolony ze współpracy z naukowcami:
– Tworząc naszą firmę pięć lat temu, zakładaliśmy, że aby być poważnym aktorem na rynku, będziemy musieli być blisko środowiska uniwersyteckiego. Naukowcy mają najnowszą wiedzę, a my jesteśmy bardzo silni w rozwoju. Kiedy współpracujemy, możemy przekształcić badania w rzeczywiste produkty z korzyścią dla branży.
Conpleks Innovation i producenci sprzętu mają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości efekt ich współpracy trafi na fermy norek na całym świecie.